(Zuhruf - 30.Ayet)

KUR’AN IŞIĞINDA CİN VE CİN ÇARPMASI

KUR'AN IŞIĞINDA CİN VE CİN ÇARPMASI

Öncelikle Kur’an da cin kelimesinin zikredilmesinden dolayı cin çarpmasından önce cin nedir onu bilmemiz lazım. Bu yaratılışların Kur’an da isimlerine bir Sure var. Cin suresi,72. Sure.. Cinle ilgili ana bilgiler bu surenin için de ancak detayları başka surelerde de mevcut. İlk önce CİN suresinin 1. Ayetine bir bakalım Ayette neler var satır araları[...]

VESVAS – HANNAS

VESVAS – HANNAS

Muavvizeteyn surelerinden olan Nas suresinde emirle başlayan dua öğretilmiştir. Mutlak olarak şerleri bilinen şeyler sayılarak onlardan Allah’a sığınılması istenmektedir. Nas suresinin 4 ayetini birlikte ele alalım ve öğrenmeye çalışalım.

"şerrinden sinsice fısıldayanların." (fısıldayan sinsi ayartıcının şerrinden,)[...]

KUR'AN NE DİYOR, BİZ NE YAPIYORUZ?

KUR'AN NE DİYOR, BİZ NE YAPIYORUZ?

Kur'an bize ''En yakınlarını uyar'' diyor, biz ise; en uzaktakilere ulaşmanın yollarını arıyoruz.

Kur'an bize ''Oku' diyor, biz ise; okumayı kitap okuma sanıyor dönüp, dönüp okuyoruz da kitap yüklü merkepler haline geliyoruz.

Kur’an bize “ Şükredenlerden olun” diyor, biz ise; “Elhamdulillah” demekle şükrü ge[...]

ALLAH VE RAHMAN İSİMLERİNİN TANITILMASI

ALLAH VE RAHMAN İSİMLERİNİN TANITILMASI

RAHMAN GENELLİKLE SÖZLÜKLERDE DİNE VEYA RUHANİ MESELELERE İSTİNADEN (ALLAH CC.) LÜTUF VEYA MERHEMETE DAİR YAPTIKLARI İŞLER İÇİN KULLANILMAKTADIR.

TÜM EVRENİ KAPSAYAN MERHAMET ANLAMINI TAŞIR. SÜREKLİ TÜM YARATILANLARA KARŞILIK BEKLEMEDEN CÖMERTCE MERHAMET GÖSTERENDİR MANASI VERİLMEKTEDİR. ŞİMDİ DE AYETLER EŞLİĞİNDE KULLANILDIĞI YERLERİ G&O[...]

AKIL ŞİRKİ REDDEDER

AKIL ŞİRKİ REDDEDER

Aklını kullanan hiç kimse şirki kabul etmez. Müşriklerin tek dayanağı gelenektir. Bu sebeple Kur’ân, insanı aklını kullanmaya çağırır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Allah o pisliği aklını kullanmayanların üstüne bırakır.”(Yunus 10/100)

Kur’ân bir de atalardan gelenleri akıl süzge[...]

İNSANIN SON NEFESİNDE KELİME-İ ŞEHADET GETİRMESİ

İNSANIN SON NEFESİNDE KELİME-İ ŞEHADET GETİRMESİ

 

Halk arasında şöyle bir söylem vardır:

“SON NEFESTE KELİME-İ ŞEHADET”

 

Hâlbuki bilmezler ki İnsan ölürken Kelime-i Şehadet getirmesi ona hiç bir fayda vermez. Önemli olan hayatta iken Kelime-i şehadet getirmesi bunu aklı i[...]

ŞEYTANA KULLUK ETMEK

ŞEYTANA KULLUK ETMEK
Dünyada herkesin şeytanları lanetlediğini, fakat yine de onlara uyduklarını görüyoruz. Kur'an'a göre, şeytanları lanetlemelerine rağmen insanlar onlara uyarsa, bu insanlar şeytanları Allah'a şirk (ortak) koşmuş olurlar. Belki bu söz ile yapılan bir şirk değildir. Fakat davranışlarda ortaya çıkan şirktir ve Kur'an bunu şirk olarak kabul ediyor.

635 kez okundu Yazının tamamını oku...

YOK OLACAK TOPLUMLARIN DURUMU

YOK, OLACAK TOPLUMLARIN DURUMU

(İsra 17/16)

Tarih helak olmuş ve tarihin karanlıklarına gömülmüş bir çok kavim ve devletle doludur. Bu konuyu birde Kurandan öğrenmeye çalışalım.

وَاِذَا اَرَدْنَا اَن¡[...]

ZALİM KAVİMLER

ZALİM KAVİMLER

Zalim kavimlerin durumunu açıklayan ayeti aşağıda verdikten sonra Hocamız Bayraktar Bayraklının yorumuna birlikte bakalım

وَكَمْ قَصَمْنَا مِنْ قَرْيَةٍ كَانَ[...]