(Hümeze - 9.Ayet)

NEBİLERE SESLENİLME

NEBİLERE SESLENİLME

Kuran’da gaybdan duyulan seslerden bahsedilir. Ses gelir fakat seslenen görülmez. Bu seslenişin bazen meleklerden bazen gönle yapılan fısıltı şeklinde cinlerden, bazende bizzat Allah’ın yarattığı kelimeler ile kuluna seslenmiştir.

Aracısız olarak nebilerin duydukları sesler sadece Musa as. Olmadığı görülmektedir. Kuranı dikkatlice incelersek bunu görebiliriz.

[...]

EY HABİBİM SEN OLMASAYDIN, BEN BU KÂİNATI YARATMAZDIM.

’’Ey Habibim sen olmasaydın, ben bu Kâinatı yaratmazdım.’’

Bu söz hakkında bir kardeşimizin yazısını paylaşıyorum. Çok güzel ve anlaşılır bir yazı olmuş. Okumanızı tavsiye ederim.

“Ey insanlar! Allah’tan korkun. Sakın şeytan sizi aldatmasın. Ben Abdullah’ın oğlu Muhammed’im. Allah’ın kulu ve Resûlüyüm. Allah’a yemin ederim ki [...]

ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLER

ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLER

Kardeşlerim, bu yazımda sizlere Bakara suresinin 154. Ayetini anlatmaya çalışacağım.

“Allah yolunda öldürülenlere, ölüler demeyin; Bilakis onlar diridirler, fakat siz anlayamazsınız.” Meali verilebilir.

Bu ayeti üç bölüme ayırarak açıklamaya çalışacağım.

1- &ldquo[...]

MAHŞERDE AMEL DEFTERLERİNİN DAĞITILMASI

MAHŞERDE AMEL DEFTERLERİNİN DAĞITILMASI

İnsan yeryüzünde başıboş bırakılmamıştır. Her hali kayıt altındadır. Esasen kendisi de kendisine tanıktır. Organların konuşturulması ayetlerde geçer. Hepsinin üstünde Yaratan Rabbimiz kalbimizden geçirdiklerimizde dâhil her şeyi bilmektedir.

وَهُوَ الْقَاهِر[...]

KURANI KERİM DE ANLATILAN ŞEYTANURRACİMİN BAZI ÖZELLİKLERİ

KURANI KERİM DE ANLATILAN ŞEYTANURRACİMİN BAZI ÖZELLİKLERİ

Kurandan saptıran herkes şeytandır. Bir ismi de saptırıcıdır. Bu insanın kendi heva ve hevesi de olabilir. Cinden de olur, insandan da olur. Dosdoğru yolun üzerine oturur. Bu dosdoğru yol tabiri kuran’ın sıratı müstakim dediği kendi yoludur. Allah’la aldatır. Dini çok iyi kullanır. Bunu yapabilmesi için dini bilmesi gerekmektedir. Çoğunlukla kendilerine din adamı[...]

CENNETLİKLERİN TANIKLIK YAPMALARI

CENNETLİKLERİN TANIKLIK YAPMALARI

Önce ayeti değişik şekillerde tercümelerini ele alarak inceleyelim.

يَشْهَدُهُ الْمُقَرَّبُونَ

“Yaklaştırılmış olanlar O'nu idrak ederler.”

(Muttaffifin 83/21)

&l[...]

KUTUP VE GAVS NEDİR?

KUTUP VE GAVS NEDİR?

Sevgili Mümin kardeşlerim, şu son günlerde “KUTUP ve GAVS” sözlerini sosyal medyada sanırım sıkça duyduğunuzu tahmin ederek, bu konuda sizleri aydınlatmak ve bilgilendirmek için, Kur’an Ayetleri ile, bir yazı hazırladım. İnşallah faydalı[...]

ŞAH DAMARINI KESER ATARDIK. (HAKKA SURESİ – 44...47. AYETLER)

ŞAH DAMARINI KESER ATARDIK. (HAKKA SURESİ – 44…47. AYETLER)

 

“Eğer Bize atfen bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı, elbette onu, bundan dolayı kıskıvrak yakalardık, sonra da onun şah damarını keser, atardık. Hiç biriniz buna mâni de olamazdınız.”

İŞTE BU AYETLER,  RESULULLAH’IN KUR’AN&rsqu[...]

ÜMNİYYE MESELESİ

ÜMNİYYE MESELESİ

Kuran da geçen bu kavram, farkına bile varılamayan ve çok büyük kitlelerin arkasından koştuğu bir algıdır. İnsanlar dünya hayatını bu ümniyelerle geçirip ahirete intikal etmektedirler. İçeresine düştükleri bu tuzağı fark dahi edememektedirler. Öylece yalancı bir mutlulukla ömürlerini tüketmektedirler.

Şimdi kısaca bazı mü[...]