(Meryem - 67.Ayet)

CUMA NAMAZI

CUMA NAMAZI

Cuma Namazına dair bir kaç hatırlatma daha.

1. Cuma namazı diye bir namazın olmadığını ve Kur’an’da "Cuma namazı" kavramının geçmediğini kaç İlahiyatçı akademisyen biliyor? Halkı geçtim, hani bunlar alanın uzmanı ya, o bakımdan ilahiyatçı akademisyen kavramını kullandım.

2. Cuma namazı diye kılınan namazın, aslında öğlen namazı olduğunu biliyor muydunuz? Yani Cuma namazı diye kılınan namazın sadece Cuma günü kılınan öğlen namazı olduğunu size kaç ilahiyatçı söyledi?

3. Cuma suresinde "Cuma günü namaza çağrıldığınız zaman işi-gücü, alış-verişi bırakıp namaza koşun" ifadesinin aslında öğlen namazına çağrı olduğunu hiç düşündünüz mü?

4. Kılınan namaza, Cuma namazı denilmesinin nedeni, Cuma günü toplanma-cemaat olma ve halka vaz-nasihat yapma geleneği şeklinde yerleştiğini ve zamanla bunun hutbe ile de bütünleşerek Rasûlullah’ın uygulaması olduğunu neden insanlara anlatmamışlardır büyük alim-ulema?

5. Kıldığınız namazlar, büyük oranda Emeviler döneminde dine müdahale yapılarak geleneksel hale getirilen ibadet biçimidir benden söylemesi.

6. Peki Bayramların ilk günü Cuma'ya denk geldiğinde, Bayram namazını kıldırdıktan sonra Rasûlullah’ın, uzaktan gelenleri serbest bırakıp evlerine dönmelerini tavsiye etiğini, ancak kılmak isteyenlerin öğlen namazına kalabileceklerini söylediğini biliyor muydunuz?

7. Peki, Hz. Osman'ın Bayram namazını kıldırdıktan sonra hemen peşinden Cuma namazını da (aslında öğlen namazıdır, fakat toplanan kalabalıkla kılındığından) kıldırıp ayrıca öğle vakti Cuma namazı kıldırmadığından haberi olan var mı?

8. Yaklaşık 9 yıl kadar Mekke'de halifelik yapan Abdullah b. Zübeyr, halifeliği döneminde Bayram namazını kıldırıp öğlen vakti halka namaz kıldırmamıştır. Halk durumu meşhur fakih sahabi İbn Abbâs'a sorunca, İbn Abbas, İbn Zübeyir’in sünnette uyduğunu söylemiş ve yaptığını onaylamıştır.

9. Peki neme nem bir şey şu Cuma namazı. Hemen söyleyeyim: Emeviler döneminde Cuma namazı ve hutbeler toplanan kalabalıklar için siyasal idarenin propagandasına dönüşünce, Cuma günü kılınan öğlen namazı da "Cuma namazı" olarak kodlandı ve siyasal bir hüviyete büründürülüp o günden bu güne sürekli siyasal iradenin propaganda aracı oldu.

10. Son olarak özellikle Medineli Müslümanlar Cuma günü öğle vakti sadece iki rekât farz namazını kıldıktan sonra, sünnete uymak için başka bir namaz kılmazlardı.

Neyse şimdilik bu kadar yeter. Sakın kafanız karışmasın. Söylediklerimin hepsi kaynaklarda var, sadece merak edip okuyun yeterli. Detayını ise, inşallah çalışmayı bitirince.

Netice itibarıyla kılınan Cuma namazının diğer günlerdeki öğlen namazlarından zerre miktarı farkı yoktur. Sadece eski Arap geleneğinin devamı olarak toplanma günü olması hasebiyle, Cuma günü öğlen vakti daha fazla kalabalık toplandığı için onlara vaaz ve nasihatlerin yapıldığı bir namaz özelliği taşımış olmasıdır. Hepsi bu.

Dolayısıyla sadece iki rekât farz namazı kılmakla, Cuma namazı, daha doğrusu o günün farz olan öğle namazını kılmış olduğunuzu ve tıpkı diğer namazlar gibi bu namazın da kadın-erkek tüm akıllı bireylere farz olduğunu tekrar vurgulayayım.

Not: Hoca, Cuma namazını inkâr ediyor şeklinde algılamayın, isminin Cuma namazı olmadığını söylüyorum ve Cuma günü kılınan öğle namazı iken, sonradan Cuma namazı şeklinde isimlendirildiğini belirtiyorum.
Prof. Dr.İsrafil BALCI

Yazıyı paylaş