Sayfanın başına git
Önceki Sayfa
Ana Sayfa
Paylaş
Kur'an Ne Diyor? (CUMA SALÂTI NASIL OLMALI?)
" 160. Allah size yardım ederse, hiç kimse sizinle baş edemez; ama ya O sizi terk ederse, kim size yardım edebilir? O halde müminler Allah\a güvensinler! " ( Âl-i İmrân - 160.Ayet) ( Ayeti incele )
 
 
 
CUMA SALÂTI NASIL OLMALI? ( 15.9.2017 ) Paylaş

CUMA SALÂTI NASIL OLMALI?

 

İslam âlemi perişan olmuş! Fakirlik, bilgisizlik, yobazlık almış başını gidiyor. Müslümanlar birbirini vuruyor. Ramazan hocaları hala yemeği sağ elle yemek gerektiğini, sağ ayakla işe başlamak gerektiğini anlatıyor. Lütfen bırakın artık şu dünyamıza ve ahiretimize zerre kadar faydası olmayan Kur’an dışı hurafeleri anlatıp bizi şirke götürecek bilgileri vermeyi, İslam âleminin içinde bulunduğu durumdan, sebeplerinden ve çözümlerinden bahsedin. Bağnazlığın İslam’a verdiği zararları anlatın, İslam ülkelerinin Kur’an da birleşmeleri gerektiğini anlatın.

Rabbim zayıf bırakılan kadın, erkek ve çocuklar için neden mücadele etmiyorsunuz / savaşmıyorsunuz? Diyor ve ekliyor; Size ne oluyor da bunu yapmıyorsunuz? (Nisâ/75) 

Ben de soruyorum! Diyanet’in hutbe hocalarına… Size ne oluyor da bunu yapmıyorsunuz? Gereksiz manasız konularla zaman kaybediyorsunuz da, zulüm gören kadın, erkek ve çocuklar için mücadele etmiyorsunuz? İlla sizin kızınıza tecavüz edilip, eşinizin katledilmesi mi gerekiyor anlatmanız için… ANLATAMAZSINIZ çünkü siz ücretinizi verenin istediği yönde konuşmak zorundasınız. Siz ayetlerin hükmünden bahsederseniz o parayı alamazsınız. Kur’an eksenli konuşanları tenzih ederim.

Rabbim, “ayetlerimizi az bir değer karşılığında değişmeyin ve yalnızca benden korkun.” (Bakara/41)  diye uyarıyor.

“Sizden ücret istemeyenlere uyun onlar hidayet bulmuş kimselerdir.” (Yasin/21) buyuruyor.

“Ey inananlar, Cuma (toplantı) günü salâta çağrıldığınızda Allah’ı anmak için acele edin ve alışverişi bırakın, bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma/9) İlgili ayette, Müslümanların yüce Rabbimizi zikretmek ve salât etmek için çağrıldıklarında işi gücü bırakıp icabet etmeleri toplanmaları söylenir. Cuma toplanma manasına gelir, gün manasına gelmez. Ancak bu toplanmanın belli bir günü ve saati olması herkesin işlerini ona göre organize etmesi açısından kolaylıktır.

Salât için toplandığınızda vahyi ayakta tutmak maksadıyla, yoksulu, yetimi, ihtiyaç içinde olanı koruyup kollamamız, bulunduğumuz muhitin sorunları dile getirilip çözüm aramamız gerekir.

Örneğin biri der ki; Benim oturduğum apartmanda yaşlı bir amca var bakıma ihtiyacı var sağlık sorunları var. Diğeri der ki; Şu evde yetimler var okul ihtiyaçlarını karşılayacak durumları yok. Bir başkası; Şu sokakta aç ve üşüyen bir aile var. Toplantıda bunlar dile getirilir ve bu sorunlara çözüm aranır. Böylece Rabbimizin birlik, merhamet, yoksulu, yetimi, yakın ve uzak komşuyu, koruma, yardımcı olma emri yerine getirilir.

Ertesi Cuma yine toplanıldığında bir önceki hafta dile getirilen sorunlar konuşulur ve bu her mahallede gerçekleştiğinde salât layığı ile yapılmış olur. Ve bu salâta kadın ve erkek herkes katılmalıdır.

Cuma salâtı, yoksulun evinde kömür, sofrasında aş olmuyorsa, yetimi kollamıyor, hayrı yaymıyorsa, düşeni kaldırmıyor, dökülen kana engel olmuyorsa, ihtiyaçtan arta kalanı fakire ulaştırmıyor, hırsızlığa ve zulme çare bulmuyorsa, ne yazık ki, cuma salâtı cuma namazına hapsedilip hiçbir anlamı ve karşılığı olmayan her hafta facebook ve cep telefonlarında “Hayırlı Cumalar” mesajı olarak tarihin utanç sayfasında yerini almaya devam edecektir.

CUMANIZ MÜBAREK OLSUN…                                                                           

HAZIRLAYAN VE DERLEYEN: Hasan BÜYÜKÖZSOY                         

Bu yazı 633 sefer okunmuştur.