(En’âm - 115.Ayet)

RÜYA NEDİR?

RÜYA NEDİR?

 

Kimi zaman uyandığınız an da sizleri tüm gün etkisine alır kimi zaman da az önce gördüklerim neydi diye düşünür durursunuz… Rüya, uykunun REM evresi denilen hızlı göz hareketi evresi ile bağlantılı hem görsel hem de işitsel algı ve duygular bütünüdür.

Rüyanın anlamını biraz daha açacak olursak ruhun bedenden ayrıldığı zamanda yaşanan olaylar bütünü de demek mümkündür. Her insan mutlaka rüya görür. Bazı kişiler daha sık rüya görürler. Fakat herkes istediği rüyayı göremez. Rüyalarda yaşananlar tahmin edemeyeceğimiz kadar hızlı gerçekleşir. Çok kısa bir kaç saniyelik rüyalar sırasında bile çok uzun ve değişik olaylar görmekteyiz. Bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmamaktadır. İnsan vücudu günün sonunda yorgun düşerek iç organların ve bünyenin tam anlamıyla zayıflaması sonucu halsizlik ve uyku ile birlikte yarı uyanık şekilde hayaller görür. Bunların tamamının düşüncelerinizle harmanlanması olayıdır rüyalarımız. Daha net bir şekilde ifade edecek olursak gün içinde yaşadıklarınız ana merkeze ulaştığında uyku anında sizler bunu harmanlayarak hayal şeklinde görüyorsunuz. Yapılan araştırmalar görülen rüyaların birçoğunun unutulduğunu ve yalnızca bizleri üzen ya da çok etkileyen hayallerin hatırlandığını ortaya koymuştur.

Neden Rüya Görüyoruz?

Bazı araştırmacılara rüya uyku esnasında beyindeki etkinliklerin yan ürünü olarak, bazıları ise kişilerin bilinçaltının geri planda kalmış yönleri ile ilgili özel bir durum olarak yorumlamaktadırlar.

Ünlü rüya yorumcusu Sigmund Freud rüyaların amacını günlük hayatta bastırılarak bilinçaltına atılmış isteklerin dışa vurması olarak yorumlamıştır. Rüyada geçen ögelerin büyük bir kısmı bastırılmış istekleri göstermektedir. Bu nedenle rüyada görülen sembollerin farklı anlamlarını bulmak ve yorumlamak çok önemlidir. Günde çok yorgun olmadığımız ve bitkin düşmediğimiz anlarda 4 ila 7 rüya gördüğümüz yapılan araştırmalar arasında. Ancak bu rüyaların sadece bizi en çok etkileyen kısmını ve çok azını hatırlarız. İstisna durumlar elbette mevcut rüyasının tamamını hatırlamak abes bir durum değil… Çoğu zaman şu durumla karşı karşıya kalmışsınızdır, ben bugünü bir yerden hatırlıyorum. Bazı araştırmalar önsezi doğrultusunda rüyaların varlığını kanıtlamış ve bu olay mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Gördüğünüz rüyaları hatırlamaz fakat gün içinde ben bunu nerden hatırlıyorum demişsinizdir.

Rüya Türleri

Yapılan araştırmalara göre rüyanın birçok farklı türü bulunmaktadır. Kimi insanlar gün içinde yaşadığı olaylardan etkilenerek bazı rüyalar görürler. Kimileri de görmüş olduğu rüyanın aynısını yaşadığını ifade etmektedir. Bu şekilde rüyaları çok farklı gruplara ayırmak mümkündür.

1. Basit Rüyalar: Bazı insanlar gün içerisinde ya da yatmadan önce yaşanan olaylardan etkilenerek rüya görmektedirler. Gün boyunca kafası meşgul olan insanlar karmaşık şeyler ya da ilgilendikleri konuyla ilgili rüya görebilirler. Böyle rüyalar basit rüyalardır ve bu tip rüyalar yorumlanmazlar. 

2. Gerçek Rüyalar: Bazı kişilerin gördükleri rüyalar olduğu gibi çıkmaktadır. Böyle kişilerin rüyaları yorumlanırken oldukça dikkat edilmelidir. Gördükleri şeyler iyi değerlendirilmelidir. 

3. Güzel Rüyalar: Rüyada uçmak ya da yüzmek güzel rüyalara örnek olarak verilebilir. Bu tip rüyalar genellikle sabahın erken saatlerinde vücudun sıhhatte olduğu zamanda görülmektedir. 

4. Tekrarlanan Rüyalar: Bu tip rüyalarda insan zaman zaman aynı rüyayı görmektedir. Rüyada sık sık aynı insanla konuştuğunu aynı yere gittiğini görmek de mümkündür. Genellikle böyle rüyalarda görülen kişiler ya da yerler tanınmamaktadır. Fakat rüya anında kişiye yabancı değilmiş hissi vermektedir. Tekrarlanan rüyalarda, genellikle kişilerin mutlu anları ve yaşadıkları olumlu olaylar zihinde döndüğü için görülmektedir. 

5. Rüya İçinde Rüya Görmek: Bazı durumlarda rüya içinde rüya görülmektedir. Bu tür rüyaların yorumlanmasında çok dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü bu tip rüyalarda yapılan yorumun gerçekleşme ihtimali vardır. 

6. Kâbuslar: İnsan zaman zaman korktuğu rüyalar da görebilir. Böyle rüyalar kâbus ya da karabasan olarak nitelendirilir ve pek fazla yorumlanmaz. Bu tip rüyaların artması halinde bir doktora danışılması faydalı olacaktır. Bu rüyalarda kişiler güzel bir olayı görür ve sonra gördüğü rüya birden korkutucu olmaya başlar. Güzel rüya değişerek insana dehşet vermeye başlar. 

Rüya Süresi: Rüyaların süreleri ile ilgili kesin bir bilgiye varılamamaktadır. Fakat yapılan araştırmalara göre en uzun rüyanın 90 saniye sürdüğü ortaya koyulmuştur.

Rüyalarımızın yüzde 90'ını unuturuz

Uyandıktan 5 dakika sonra rüyamızın yarısını unuturuz, 10 dakika sonra ise yüzde 90'ını.

Herkes rüya görür

Aşırı psikolojik sorunları olan insanlar dışında herkes rüya görür. Eğer rüya görmediğinizi düşünüyorsanız, aslında rüyalarınızı unutuyorsunuzdur.

Körler de rüya görür

Doğduktan sonra görme yeteneğini yitirenler rüyalarında görsel imgeler görebilir. Doğuştan görme engelli olanlarsa resim göremez; ancak aynı seviyede koku, ses, dokunma ve duyguları hisseder.

Rüyalarda sadece bildiğimiz yüzleri görürüz

Zihnimiz yüzler yaratmaz. Rüyada gördüğümüz yüzler hayatımızda karşılaştığımız ama hatırlamadığımız ya da kime ait olduğunu bilmediğimiz yüzlerdir. Hepimiz hayatımız boyunca binlerce yüz gördüğümüz için, rüyalarımızda da limitsiz yüz görme yeteneğine sahibiz.

Herkes renkli rüyalar görmez

Gözleri gören insanların yüzde 12'si rüyalarını siyah-beyaz görür, geri kalanlarsa renkli. 1915 ile 1950 yılları arasında yapılan araştırmalara göre rüyaların büyük çoğunluğu siyah-beyaz görülüyordu. Ancak sonuçlar 1960'lı yıllardan itibaren değişmeye başladı. Günümüzde 25 yaşın altındaki insanların sadece yüzde 4.4'ü rüyalarını siyah beyaz görüyor. Son araştırmalar bu değişikliğin nedenini siyah-beyaz film ve televizyondan renkli görüntüye geçmemize bağlıyor.

Horluyorsanız rüya göremezsiniz

Bilimsel olarak kanıtlanamasa da, yapılan araştırmalarda horlayan insanların daha az sayıda, daha kısa ve genellikle unutulan rüyalar gördüğü sonucuna varmış.

Koku, Rüyalarımızı Şekillendiriyor

Uyku esnasında koklama duyumuz büyük oranda kapalı olduğundan, yangınlara karşı yangın alarmlarına güveniriz. Fakat 2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre; garip bir şekilde, kokular rüyalarımızın duygusal havasını etkiliyor. Alman araştırmacılar, çürük yumurta kokusuna maruz kalan insanların daha olumsuz rüyalar gördükleri, buna karşın aromatik kokulara maruz kalan insanların ise daha tatlı rüyalar gördükleri bulgusuna ulaştı.

Rüya Gören Birisinin Ne Gördüğünü Gözlemleyebilme Yetisine Sahibiz

Bilimkurgu gibi gelebilir fakat doğru. 2013 yılında, bilim insanları fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) kullanarak insanların rüyalarında ne gördüklerinin izlenebileceğini ortaya çıkardılar. Uyuyor olsak da, uyanık olsak da beyin aktivitesi örüntüleri aynı mental görüntülere denk düşüyor. Yani, örneğin kırmızı elma hayal eden bilinci açık insanların beyin aktivitesinin gözlenmesiyle, bilim insanları çekingen düşünceler üzerinde çalışabiliyor ve kimin “kırmızı” fanteziler içerisinde kaybolduğunu anlayabiliyor.

Japon bilim adamları rüya makinesi icat etti

Geliştirdikleri aletle retinaya gelen sinyalleri inceleyen Japon bilim adamları, rüyalar ile beyinden geçen düşünceleri dijital ortama aktarmayı başardı. Araştırma grubunun başkanı Yukiyasu Kamitani, "İnsanlar bir nesneye baktıklarında, retinaya bir sinyal geliyor ve gelen sinyal beyindeki görme duyusuna iletiliyor. İşte biz bunları dijital ortama aktararak görüntüleri elde edebiliyoruz" şeklinde konuştu.

 

GELECEK HAFTA CUMA GÜNÜ KONUMUZ DEVAM EDECEKTİR

Yazıyı paylaş