Sayfanın başına git
Önceki Sayfa
Ana Sayfa
Paylaş
Kur'an Ne Diyor? (KİŞİ UYANDIĞI HALDE NEDEN UYUYORMUŞ GİBİ YAPAR?)
" 20. ve bana yaptığınız bütün hakaretlerden Rabbime ve sizin de Rabbinize sığınıyorum. " ( Duhân - 20.Ayet) ( Ayeti incele )
 
 
 
KİŞİ UYANDIĞI HALDE NEDEN UYUYORMUŞ GİBİ YAPAR? ( 29.6.2018 ) Paylaş

KİŞİ UYANDIĞI HALDE NEDEN UYUYORMUŞ GİBİ YAPAR?

 

Selam Arkadaşlar;

De ki: «En kesin ve üstün delil, Allah'ındır. Allah isteseydi, elbette hepinizi doğru yola iletirdi.» En'am 149

Cenab-ı Allah kişi nerede olursa olsun delillerini onunla buluşturup ayetlerini ona gösterip tam bir farkındalık ile karar vermesini sağlar. Sonrasında kişi ya Yaratıcısına döneceğinin bilinci içerisinde Rabbi karşısında eğilip "Beni dosdoğru yola ilet, bana yolumu göster, benden ne istiyorsun? Diyerek kulluğunun başladığı irtibatını gerçekleştirir. Ya da bu saatten sonra ben sana kulluk edemem senin önünde secdeye gidemem benim bir hayat tarzım var uzak duramadığım alışkanlıklarım var karizmamı çizdirip millete kendimi söylettiremem diyerek uyanmasına rağmen uykudaymış gibi yapmaya devam eder. Kişi birçok defa uyandırılsa da bak namaz kılanları da görüyoruz hacca gidenleri de görüyoruz diyerek uyuklama haline mazeretler sıralayıp durur

Hani bazen uyurken uyandığımız halde, uyuyormuş gibi yapıyoruz ya işte böyle bir dem gelir ve kendine gösterilen ayetlere yüz çevirerek epeyce bir süre gerçeği fark etmeden uyuyormuş gibi yaparak hayatına devam eder. Kişi yaşamına böyle devam ettikçe şeytan bir sonraki sahnede aleyhine daha güçlü tanık olarak devreye girer. Her attığımız yanlış adım şeytana daha fazla fırsat verir. Bu durum yularını şeytana verene kadar uzayabilir.

Cenab-ı Allah bunun hiç bir istisnası olmayacağını bize haber vermiş

De ki: “Hamd Allah’a mahsustur. O, ayetlerini size gösterecek ve siz de onları tanıyacaksınız. Rabbin, yaptıklarınızdan habersiz değildir.” Neml 93

Çünkü Allah cc. bize O'na hamd edip teşekkür edeceğimiz süreçleri yaşayacağımız sonuçlarını önceden bize bildiriyor. Dolayısı ile öyle dipte köşede olanlar veya biraz uzaklarda olanlar fark etmeden kendilerine ilişmediği için anlayamadım ya Rabbi diyemeyecektir. Uzak kaçmak isteyenleri de Cenab-ı Allah bir yerde kıstırır ve ona ayetlerini göstererek iliklerine kadar hakikati ona belletir. O andan sonra kişi hakikat karşısında çaresizdir fakat gördüğü hakikat yolunun tersine yolu yürümenin bir açık kapısı vardır oda kendine sanal bir dünya yaratıp o dünyada yaşamayı seçerek heva ve arzularının peşinden gitmektir.

Cenab-ı Allah'ın delilleri öyle zorla deşilip ortaya çıkarılan bir şey değildir. Bu dünya hayatında herkesin istese de istemese de kapısını çalıp bu konuda hiç bir özrü kalmayıncaya kadar yaşadığı bir süreçtir. Kişi kıyamette kaldırıldığı zaman Cenab-ı Allah ben sana hakikatimi en açık bir şekilde göstermiş sende yüz çevirmiştin diyerek sunacağı tüm mazeretlerin önünü alır ve onu kendi tanıklığıyla baş başa bırakır.

Özürlerini sayıp dökse de, insanoğlu, artık kendi kendinin şahididir.. Kıyamet 14-15

Cenab-ı Allah kulunu imtihan sırasında sürekli bilinçlendirerek kendisine verilen tüm fırsatlara rağmen artık hiç bir şekilde geri gelmeyecek inatçı biri olduğu net bir şekilde ortaya çıkınca Cenab-ı Allah'da onu yakalar.

Cenab-ı Allah'ın delilleri ile bu dünya hayatında yüz yüze olduğumuz içimize erişimini engelleyemediğimiz istersek duymamazlığa verelim istersek kaçalım Cenab-ı Allah o bilgileri illâki sana ulaştırır ki sorumluluğunu üzerine alasın.

Onun hak olduğu meydana çıkıncaya kadar varlığımızın belgelerini onlara hem dış dünyada ve hem de kendi içlerinde göstereceğiz. Rabbinin her şeye şahit olması yetmez mi? Fussilet 53

Cenab-ı Allah sınavı kaybedenler için diyor ki “geri döndürsek de kaldıkları yerden devam ederler.” Laboratuvarda bir deney yapıp tepkileri not ettiğinizde bu deneyi tepki sabitleninceye kadar yaparsınız. Tepki artık hiç değişmeyip onun grafiğini çizdiğinizde artık zamanla hiç değişmeyen bir grafik ortaya çıkar. Bir kişinin verdiği tepkiler milyon senede yaşasa da olumsuz olacağı ortaya çıktığı zaman onun artık eceli yakınlardadır. Ölümün son nefeslerini hissettikten sonra artık yalvarmanın, yakarmanın, gözyaşı dökmenin hiç bir faydası olmayacaktır.

Adam ömrünü tamamlamış, etrafına dekor olarak dururken, Allah bakın böyle de yaşlandırıyorum diyerek bizi ölenler üzerinden akletmeye, yaşlananlar üzerinden ibret almaya ve hayatın bir sonu olduğuna dair kanıtlarla bizi çepeçevre kuşatır.

Allah cc. Bizleri gaflet uykusundan uyanıp, Kur’anla yaşayanlardan eylesin inşallah…

 

Prof. Dr. Halis Aydemir meal derslerinden alıntıdır.

Bu yazı 102 sefer okunmuştur.