Sayfanın başına git
Önceki Sayfa
Ana Sayfa
Paylaş
Kur'an Ne Diyor? (YARDIMA GÖNDERİLEN MELEKLER)
" 8. İnanc[ınız]dan dolayı size karşı savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan sürmeyen [inkarcılara] gelince, Allah onlara nezaketle ve adaletle davranmanızı yasaklamaz: çünkü Allah adil davrananları sever. " ( Mümtehine - 8.Ayet) ( Ayeti incele )
 
 
 
YARDIMA GÖNDERİLEN MELEKLER ( 31.8.2018 ) Paylaş

YARDIMA GÖNDERİLEN MELEKLER

 

Yüce Kitabımız Kur’an-ı kerimde müminler için birçok müjdeler vardır. Bu müjdelerden birisi de, Yüce Allah’ın dinini tebliğ eden ve ayakta tutma mücadelesi veren müminlerin, Rabbimiz tarafından desteklenmesi ve korunmasıdır. Bu uğurda mücadele veren müminleri, Rabbimiz savaşta bile yalnız bırakmamış ve meleklerden ordular göndererek kalplerine güven ve sekinet indirmiştir.

Mü'minlerin kalplerine, imanlarına iman katıp arttırsınlar diye, 'güven duygusu ve huzur' indiren O'dur. Göklerin ve yerin orduları Allah'ındır. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. Fetih/4

Bu konuyla ilgili Kur’an da verilen örneklerinden birisi de, Bedir de müşriklere karşı yapılan savaşta, Cenab-ı Allah’ın meleklerle müminleri desteklemesidir.

Konu ile ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Siz güvenlik zaafına düşmüşken bile Allah, Bedir’de yardımıyla sizi zafere ulaştırdı. Öyleyse Allah’tan çekinerek kendinizi koruyun ki O’na karşı görevinizi yerine getiresiniz.

O gün müminlere şöyle diyordun: Allah’ın, inen üç bin melekle yardım etmesi size yetmez mi?

Yeter tabii. Ama koruma tedbirlerinizi alarak sabırlı davranırsanız onlar da bu hırsla üzerinize gelirlerse Rabbiniz size, onların peşlerini bırakmayan beş bin melekle destek verecektir.

Allah bu desteği, sadece bir zafer müjdesi olsun ve kalpleriniz yatışsın diye verir. Yoksa zafer, yalnızca Allah katındandır. O üstündür, doğru kararlar verir.” (Âl-i İmrân, /123-126) 

“O gün Rabbinizden yardım istiyordunuz. O da ‘Bir biri ardınca bin melek ile size destek veriyorum’ diye cevap vermişti.

Allah bunu size, sırf bir müjde olsun ve kalpleriniz yatışsın diye yapmıştı. Yoksa zafer, sadece Allah katındandır. Allah güçlüdür, doğru kararlar verir.

O gün güven içinde sizi uykuya daldırmış, sizi arındırmak, sizden şeytanın pisliğini gidermek, kalplerinizi birbirine bağlamak ve ayaklarınızı yere sağlam bastırmak için üzerinize gökten yağmur yağdırmıştı.

O gün meleklere de şunu vahyediyordu: Ben sizinle beraberim, kâfirlerin yüreklerine korku salacağım. Siz de müminleri cesaretlendirin. Öyleyse onların boyunlarının üstüne ve parmak uçlarına vurun!” (Enfâl, 8/9-12)

Melekleri, onların yüzlerine ve arkalarına vurarak: 'Yakıcı azabı tadın' diye o inkâr edenlerin canlarını alırken görmelisin. Enfal/50

Bu ayetlerden çok iyi anlaşılıyor ki, Rabbimiz kendi dinine yardım eden ve dini ayakta tutan müminleri her şartta desteklemekte ve müminleri zafere ulaştırmaktadır. Başka bir ayette de Rabbimiz şöyle buyuruyor.

Ey inananlar! Siz Allah için yardım ederseniz o da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır. Muhammed/7

 

Cenab-ı Allah bizleri de, İslam dinini ayakta tutan ve Allah’ın yardımcıları olan kullarından eylesin inşallah…

 

Mehmet Çetinkaya

Bu yazı 113 sefer okunmuştur.