Sayfanın başına git
Önceki Sayfa
Ana Sayfa
Paylaş
Kur'an Ne Diyor? (KUR’AN’IN TEK KAYNAK OLMASINA DAİR ÇOK FARKLI BİR DELİL…)
" 96. O Gün orada onlar, birbirlerini suçlayarak derler ki: " ( Şu’arâ - 96.Ayet) ( Ayeti incele )
 
 
 
KUR’AN’IN TEK KAYNAK OLMASINA DAİR ÇOK FARKLI BİR DELİL… ( 14.9.2018 ) Paylaş

KUR’AN’IN TEK KAYNAK OLMASINA DAİR ÇOK FARKLI BİR DELİL… 

 

Bu günkü konumuzda hanîf arkadaşlar için, Kur’an’ın tek kaynak olduğuna dair bildiğimiz delillere ek olarak, farklı ve çok güçlü olduğunu düşündüğüm bir delil getireceğim. Sadece bir ayetle…

Kur’an’ın zaten her şeyi açıklayıcı, detaylı, apaçık ve sorumlu olduğumuz tek kaynak olduğunu ve Yüce Allah dışında bir hüküm koyucu olmadığını Kur’an da bulunan bir sürü ayette bulabilirsiniz. Ancak bu yazıda daha önce hiç öne sürüldüğünü görmediğim, fakat gözden kaçmış çok çarpıcı bir kanıtı tek bir ayetle anlatacağım. Ayete baktığınızda ”Ne alakası var hadislerle?” diyebilirsiniz.

Kur’an’da, Nebimizin sözlerinin yazılmasına dair , ”Hadisleri rivayet edin, hadisleri kayda geçirin, sağlam bir şekilde yazın” şeklinde hiçbir emir göremiyoruz. Ama bakalım bu ayette ne göreceğiz? 

“Ey iman edenler, birbirinizden belirli bir vade ile borç aldığınızda, onu yazın; aranızda doğrulukla tanınmış bir yazı bilen kişi, onu yazsın. Yazı bilen de kendisine Allah’ın öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın. Bir de borçlu adam söyleyip yazdırsın, her biri Allah’tan korksun ve haktan bir şey eksiltmesin. Eğer borçlu, aklı ermeyen biri yahut küçük veya kendisi söyleyip yazdıramayacak durumda ise, velisi dosdoğru söyleyip yazdırsın. Erkeklerinizden iki şahit gösterin. Eğer ikisi de erkek olamıyorsa o zaman doğruluğuna güvendiğiniz bir erkekle iki kadın şahit olsun ki, biri unutunca diğeri hatırlatsın. Şahitler de çağrıldıklarında kaçınmasınlar. Siz yazanlar da az olsun çok olsun onu vadesine kadar yazmaktan üşenmeyin. Bu Allah yanında adalete en uygun olduğu gibi şahitlik için daha sağlam ve şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Ancak aranızda peşin devrettiğiniz bir ticaretse, o zaman bunu yazmamanızda size bir sakınca yoktur. Alışveriş yaptığınızda da şahit tutun, bir de ne yazana ne de şahitlik edene zarar verilmesin. Eğer zarar verirseniz bu mutlaka kendinize dokunacak bir günah olur. Allah’tan korkun! Allah size ilim öğretiyor ve Allah her şeyi bilir.”

(BAKARA-282-Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

 Çok ilginç değil mi?

Borç konusunda Yüce Allah, detaylı bir şekilde yazımının nasıl olacağını, hatta aklı ermeyen biri olması durumunda bile ne yapacağımızı açık açık, bir çocuğun bile anlayabileceği netlikte ayet indirmiştir.

Peki, Nebimizin sözleri meselesine gelelim. Öncelikle bu meselenin önemine değinmekte, borç meselesiyle karşılaştırma açısından çok büyük fayda var. Dinin kaynağı nedir?  Allah’ın emirleri nelerdir? Ahirette, sonsuz hayatta bize hangi kitap rehberlik edecek? Kur’an mı, yoksa Kur’an artı hadisler mi? Nereden öğreneceğiz bunları? Bu soruların cevabı tam manasıyla ölüm-kalım meselesidir. Yanlış bir cevap her şeyimizi mahveder, her şeyimizi kaybetmemize yol açabilir. Sonsuz ahiretten bahsediyoruz! Bu meselenin yanında borç meselesi öyle ufak kalıyor ki, üzerinde bile durmuyoruz.

Sonuç olarak Yüce Allah, borç yazımını detaylı bir şekilde açıklamış, ancak dinin kaynağı olarak görülen ve muazzam derecede önemli bir mesele olan hadislerin yazımında hiçbir şey söylememiş oluyor. Bu imkânsızdır. Her şeye gücü yeten ve her şeyi bilen Rabbimiz inanılmaz bir şekilde bu konuda hiçbir şey söylemeyip, bizi tartışmadan tartışmaya götüreceğine, onlarca ayette hadislerin yazımını çok ince detaylarına kadar anlatması gerekirdi. ”Hadisleri yazın, Ben koruyacağım” şeklinde bir ayet indirebilirdi. Haşa Yüce Allah unutmadı! Böyle bir şeye ihtiyaç yoktu ve bu yüzden bu konuda tek bir ayet bile yok! Nerden geldiği belirsiz hadislere ihtiyacımız yoktur. Bu kesin ve net bir şeydir artık.

 “Allah size Kitap’ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım?”

(EN’AM-6/114)

اَوَلَمْ يَكْفِهِمْ اَنَّا اَنْزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ يُتْلٰى عَلَيْهِمْ اِنَّ فٖى ذٰلِكَ لَرَحْمَةً وَذِكْرٰى لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ
“ Kendilerine okunmakta olan Kitabı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? Şüphesiz, bunda iman eden bir kavim için gerçekten bir rahmet ve bir öğüt (zikir) vardır.” 

(Ankebut 29/51)

ALINTI ADRESİ: http://www.diniyazilar.com/2014/12/kuranin-tek-kaynak-olmasina-dair-cok-farkli-bir-delil/

Bu yazı 158 sefer okunmuştur.